Daum Garanti mi, Risk mi?


Daum'un ilk hoca olarak başladığı klüb FC Köln. 1986 yılında, daha 33 yaşındayken kendisine emanet edilen takım çok değil 4 ay önce Real Madrid ile UEFA finali oynamış takımdı. Köln'le 2 defa lig ikinciliği yaşayan Daum, takıma bir daha Avrupada final başarısı yaşatamadı.
1990 da göreve başlağı Stutgart'ta 1989 sezonu UEFA kupası finalistiymiş! Bu sefer kendini geliştiren Daum Bundesliga'da Stutgart ile şampiyonluk sevinci yaşadı. Stutgart'ı tarihinde ilk kez şampiyonlar ligi gruplarında oynama hakkını sahaya sürdüğü 4 yabancı ile kaybeden Daum, The Sun gazetesinin manşetine ''Aptal Cristoph'' olarak çıkmaktan kurtulamadı.
O dönem Başiktaşın başına geçen Daum, 94-95 sezonunda şampiyonluk yaşamasına rağmen Avrupa kupalarınd tam bir hayal kırıklığı yarattı. Daum ayrıldıktan sonra takımın başına geçen Rasim Kara, Beşiktaş tarihine ilk kez Avrupada 4 takım eleyerek geçti.
Tekrar Almanya'ya dönen Daum, Leverkusen'i çalıştırmaya başladı. 4 sezonda 3 kez 2. olarak şampiyonlar ligine katılmayı başaran Daum'lu Leverkusen 1 kez gruptan çıkabildi. Ve ne gariptir ki Daum'dan takımı devir alan Topmöller 2002 yılında Leverkusen'e şampiyonlar ligi finali oynattı.
2002-03 te ise Avuturya'nın Wien takımını şampiyon yapan Daum UEFA da 3. turda elendi.
2003-06 yılları arası Fenerbahçemizi çalıştıran Daum 2 şampiyonluk ve 1 ikincilik yaşadı fakat şampiyonlar liginde gruplardan öte gidemedi.
Ve yine ne gariptir ki Daum'dan sonra takımın başına geçen Zico Fenerbahçe'ye şampiyonlar liginde çeyrek final oynattı.
Bu istatistikler gösteriyor ki Daum uzun soluklu maratonlarda, yani liglerde başarı yakalabiliyor fakat avrupa da bu sözlerimiz geçerliliğini kaybediyor. Bu da şunu gösteriyor, Daum ismi başkanımızın koydu hedefe en uygun isim. Ama sadece ligde ki üst üste 3 şampiyonluk hedefine. Geçen sezon ki çeyrek final bir parmak baldı ağzımıza sürüldü, uzun bir süre bununla yaşamaya devam ederiz artık...

Kaynak: Fenerlig.com

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !